Trafikant

(c) Tobis Film GmbH und Co KG

Letos v listopadu promítneme filmovou adaptaci stejnojmenného bestselleru Roberta Seethalera, který se odehrává ve Vídni v době národního socialismu.

Jako tradičně každý rok v listopadu nabízíme film s „německou“ tematikou, který se zabývá (současnou) historií. Sedmnáctiletého Franze pošle matka v roce 1937 z venkova do Vídně: má se vyučit u rodinného známého, židovského trafikanta Otto Trsnjeka. Ve Vídni se Franz naučí nejen vše o tabákových a novinových výrobcích, ale také zcela nový velkoměstský život. Vítaným zákazníkem trafiky je Sigmund Freud, s nímž mladík naváže neobvyklé přátelství. Freud mu radí, jak jinak, než v otázkách lásky a chtíče, neboť Franz propůjčil své srdce mladé české varietní tanečnici Anežce.

Když se po připojení Rakouska k nacistickému Německu antisemitismus zvrhne v násilí, stojí Franz před otázkou, jakou cestou se vydat: zůstat věrný svému šéfovi a profesoru Freudovi, a tím ohrozit svou vlastní existenci, nebo mlčet a jít s davem.

Film je velmi vhodný pro mladistvé, kteří se mohou do role Franze vcítit a zabývat se otázkou, jak moc by byli sami ochotni riskovat pro své hodnoty. Srdečně proto zveme všechny zájemce ve středu 22. listopadu 2023 v 9 hodin do CineStaru Pardubice. Film bude promítán v němčině s českými titulky. Vstupné na projekci je 90 Kč, doprovod je zdarma.

Svou školu můžete neformálně přihlásit e-mailem (název školy, počet žáků a doprovod) do 15. 11. 2023 na adrese: .

Der Trafikant, Německo/Rakousko 2018 – režie: Nikolaus Leytner. Na motivy stejnojmenného románu Roberta Seethalera (2012). Hrají: Simon Morzé, Bruno Ganz, Emma Drogunová, Johannes Kirsch a.o. Hodnocení od Deutsche Film- und Medienbewertung (FBW): „Besonders wertvoll“ (Zvláště přínosné). Přístupné od 12 let. Délka 113 minut.

Přihlašovat e-mailem do 15.11.23
Sdílejte tuto stránku