Rádio Lotar

Foto: Das Thema / To téma

První česko-německý kabaret DAS THEMA / TO TÉMA se ve spolupráci s Michaelou Kuklovou věnuje jednomu mimořádnému životnímu příběhu.

Evropský životopis

Peter Lotar, narozen v roce 1910 v Praze ve dvojjazyčné rodině, prožil svůj život nejen na mnoha místech, nýbrž i v mnoha povoláních. Po maturitě v Praze pracoval jako herec v Berlíně (do roku 1933), poté v Praze (do roku 1939), nakonec uprchl do Švýcarska. Vedle své herecké profese se živil také jako režisér, spisovatel, lektro, dramaturg – a byl demokratem, humanistou a křesťanem.

Česko-německo-švýcarský soubor DAS THEMA / TO TÉMA se zabývá zajímavým životem Petera Lotara a zjišťuje: Také dnes nám mohou jeho životní příběh a texty hodně sdělit, a evropský příběh Lotarova útěku je od útoku na Ukrajinu bohužel opět velice aktuální.

Rádio Lotar dává prostřednictvím fragmentů z Lotarových autobiografických románů a také divadelních a rozhlasových her podmanivě nahlédnout do jeho pohnutého života v exilu a jeho díla, v němž Lotar reaguje na nelidskost, otupělost společnosti a tragédie válečných a poválečných let.

Lotar ukazuje ve svém díle lidi v nejrůznějších hraničních situacích jako je útěk, válka, ztráta rodiny. Protagonisté jeho děl se musí rozhodovat a nést následky svých činů. Mnozí z nich hledají způsob, jak dosáhnout změny.

Texty: z pozůstalosti Petera Lotara (Švýcarský literární archiv Bern)

Námět: Michaela Kuklová

Koncept a dramaturgie: Michaela Kuklová, Philipp Schenker a Roman Horák

Hraje První česko-německý kabaret DAS THEMA / TO TÉMA – Philipp Schenker a Roman Horák

Světla a zvuk: Michal Pustay

DAS THEMA / TO TÉMA děkuje švýcarskému velvyslanectví v Praze a ve Vídni za přátelskou podporu Rádia Lotar.

Rezervovat vstupenky e-mailem
Sdílejte tuto stránku