Kultur-Trip: Žitava

Grafik: Gerhart-Hauptmann-Theater

Spousta kultury v jeden den: návštěva divadelního představení „Goldzombies“ v Divadle Gerharda Hauptmanna, divadelní workshop a prohlídka historického města včetně čtvrti umělců „Mandauer Glanz“.

Žitava je sice malá, ale zajímavá. Město na trojmezí Německa, Česka a Polska má pestrou historii, která se dodnes odráží v místní krajině. Ve spolupráci s Divadlem Gerharda Hauptmanna pořádáme den plný divadla.

Program

Goldzombies – cenami ověnčená divadelní hra pro mládež (od 14 let, s českými titulky)

Hlavním bodem programu výletu za kulturou je návštěva představení v rámci třínárodního divadelního festivalu v Žitavě. Hra pojednává o mladé videoblogerce, která – zatímco kolem padají bomby – uniká do světa krásy a klamu. Make-up tutoriály, které natáčí, jsou populární a její sledující jsou jejími věrnými fanoušky. Vypráví o své rodině, přátelích a Scottovi, své tajné lásce. Šestnáctiletá Lissi ukazuje, jak jednoduchými prostředky vykouzlit vkusné večerní líčení a jak elegantně zakrýt rány po střepinách bomb na tváři. Uprostřed války odmítá, aby byl její život okraden o jakoukoli krásu a důstojnost. Lissi nechce nečinně přihlížet tomu, jak o jejím životě a štěstí rozhodují jiní.

Vysoce aktuální hra je doplněna následnou diskuzí.

Divadelní workshop

Pro zájemce bude připraven devadesátiminutový divadelní workshop pod odborným vedením polské režisérky (pravděpodobně v angličtině), kterého se zřejmě zúčastní i němečtí žáci. Trojmezí se ukáže z té nejlepší stránky!

Objevit město Žitava

Historické město Žitava leží na trojmezí Německa, Polska a České republiky. V jeho uličkách putují návštěvníci 750 letou historií města a dobou, kdy město zbohatlo a získalo moc díky obchodu se suknem a tkalcovství damašku. Velké žitavské postní plátno je třetí největší známé na světě, ve střední Evropě se dochovaly pouze další dvě. Kromě uměleckých pokladů doporučujeme prohlídku plně zachovalého historického centra města – ale také návštěvu umělecké čtvrti „Mandauer Glanz“: zde se mohou (budoucí) urbanisté inspirovat, jak z nudných paneláků vytvořit atraktivní obytnou čtvrť.

V případě zájmu je také nabízena digitální Stadtrallye, hra v ulicích města (uveďte prosím u přihlášky).

Organizační záležitosti

Cesta je plánována autobusem z Pardubic, počet míst je tedy omezen. Autobus může jet pouze v případě, že je (téměř) plný – proto prosím počkejte na potvrzení přihlášky, která se může uskutečnit pouze v případě, že je autobus plný.

Cena

Cesta autobusem z Pardubic včetně vstupného do divadla, účasti na workshopu a hře v ulicích města stojí 650 Kč.

Cena NEZAHRNUJE případnou prohlídku města, stravování a pojištění – to si prosím zajistěte sami.

Přihláška

 1. Přihlaste se závazně e-mailem a uveďte následující informace:
  – jméno školy
  – Vaše jméno a číslo Vašeho mobilního telefonu
  – celkový počet osob
  – fakturační adresa (a přání ohledně jejího vystavení)
  – zájem o workshop (ano/ne), zájem o hru v ulicích města (ano/ne)
 2. Jakmile budeme vědět, zda a s kolika osobami se můžete výletu zúčastnit, budeme Vás kontaktovat.
 3. Teprve poté vystavíme fakturu (faktury), které je třeba uhradit do dvou týdnů. Pozdější storno je pak vyloučeno.
Přihlásit se
Sdílejte tuto stránku