Kultur-Trip: Naši Němci

Collegium Bohemicum

Za poznáním německé kultury není vždy nutné jezdit do Německa. 20. června pojedeme do Ústí nad Labem na výstavu „Naši Němci“, kde je představena historie německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od středověku do 20. století.

Během letního výletu za kulturou se vydáme po stopách česko-německého soužití v Čechách.

Program

Ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Collegium Bohemicum, která výstavu připravila, organizujeme program zaměřený na Němce, žijící v Čechách.

Komentovaná prohlídka expozice

Nová výstava v Městském muzeu prezentuje část rozmanité německo-česko-rakouské historie. Od Karla IV. po Franze Kafku, přes boje na barikádě v revolučním roce 1848 po rozhovory štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří nebo v pražské kavárně. Vaši žáci si mohou udělat představu o propagandě politických stran v meziválečném Československu nebo o tom, jak lidé označovaní jako Židé, Češi nebo Němci prožívali druhou světovou válku a období bezprostředně po ní.

Prohlídku s průvodcem laskavě zajišťují němečtí dobrovolnici nebo jiní zaměstnanci společnosti Collegium Bohemicum (délka trvání cca 90 minut).

Komentovaná prohlídka města

V Ústí nad Labem je ještě dnes možné nalézt mnoho stop po bývalém německy mluvícím obyvatelstvu. Exponáty výstavy získají během prohlídky města konkrétní odkaz na realitu. Zde můžeme na autentických místech pocítit, jak bylo před dobrými 80 lety možné společné soužití Čechů a Němců. I tuto prohlídku s průvodcem laskavě zajišťují němečtí dobrovolníci nebo jiní zaměstnanci společnosti Collegium Bihemicum (délka trvání cca 60 minut).

Městem na vlastní pěst – se soutěží

Mnoho žáků obzvláště baví poznávat město samostatně. Zde trocha inspirace, co vše je možné v Ústí podniknout:

  • vyjet si lanovkou k výletnímu zámečku Větruše a
  • tam se projít zrcadlovým bludištěm či bludištěm tvořeným živým plotem ze zelených tújí
  • obdivovat zvenčí Masarykovo zdymadlo
  • navštívit zříceninu hradu Střekov
  • užít si piknik na Labutím břehu Labe

Naplánovány jsou cca 3 hodiny volného času, které si mohou jednotlivé skupiny organizovat samostatně. Žáci se přitom mohou zúčastnit fotosoutěže „Deutsches in Ústí“ a vyfotit cokoliv, co se k tématu hodí. Vybereme ty nejkrásnější fotografie a odměníme je malou cenou (teprve po návratu).

Informace k organizaci výletu

Na výlet se pojede jen jedním autobusem z Pardubic, počet míst je tedy omezen. Rozhodující je pořadí závazných přihlášek. Autobus může jet pouze tehdy, když je (téměř) plný – vyčkejte prosím na potvrzení Vaší přihlášky, které lze poskytnout až po naplnění autobusu.

Náklady

Jízda autobusem včetně vstupu na výstavu a dvou komentovaných prohlídek stojí 560,- Kč. Největší položkou je zde jízda autobusem. Pokud byste na výlet jeli s žáky mladšími 17 let, je cenově výhodnější jet z Pardubic do Ústí nad Labem vlakem. V tomto případě nás prosím kontaktujte, abychom se mohli individuálně domluvit, jak se našeho programu můžete zúčastnit.

V ceně NENÍ zahrnuta strava a pojištění – to si prosím musíte zařídit sami.

Přihláška

  1. Přihlásit se závazně je možné e-mailem, uveďte prosím tyto informace: jméno školy (pokud se jedná o školní skupinu), Vaše jméno a číslo mobilního telefonu, počet osob celkem, fakturační adresa.
  2. Ozveme se, až budeme vědět, zda a s kolika osobami se skutečně můžete výletu zúčastnit.
  3. Teprve poté vyřešíme platbu, pozdější storno je pak vyloučeno.
Sdílejte tuto stránku