Das Thema / To téma: Erika Mann und die Pfeffermühle

To Tema: Erika MannDas Theama / To téma: Erika Mann und die Pfeffermühle

Večerní česko-německý kabaret pro širokou veřejnost. To téma si zvolilo za téma Eriku Mann, která nebyla jen dcerou známého německého spisovatele Thomase Manna, nýbrž i kabaretistkou, herečkou, spisovatelkou a mnohým dalším.

O hře

Před začátkem projektu To téma o této vtipné, bystré a tvrdohlavé osobnosti mnoho nevědělo, a tak ji prozkoumají společně s publikem. Kdo byla tato žena, co ji zajímalo a jakým způsobem dokázala využít umění v boji proti fašismu?

Program jejího kabaretu jménem “Pfeffermühle”, který absolvoval bohaté turné po celé Evropě, mimo jiné i po Československu, je pro kabaretní tvorbu výchozím bodem pro sblížení. Tenkrát chtěl její kabaret otevřít lidem oči, aby viděli, co jsou Hitler a nacisté opravdu zač. To bylo tenkrát to velké zlo, ale co by bylo velké zlo dnes? S čím bojujeme my a jak by nás mohl její kabaret v dnešní době inspirovat?

K To téma se tentokrát přidali také pohybářka Stefanie Jörgler a režisér a performer Emil Rothermel. Pracujeme jak s biografickými fragmenty, citáty z rozhovorů, z knih, dopisů a z originálních textů Pfeffermühle, tak i s našimi vlastními texty, které vznikly jako reakce na životní příběh Eriky Mann a tvorbu Pfeffermühle.

Nemáme nic než náš vlastní hlas a naši osobu. …a Pfeffermühle by byla šťastná, kdyby mohla přispět malinkým, malinkým, malinkým dílkem k tomu, aby v Evropě zvítězilo uvědomění a rozum.“  

olně zkrácený a přeložený citát Eriky Mann

Das Thema – To téma

1. německo-český kabaret Das Thema – To téma založili v roce 2018 Philipp Schenker, Roman Horák a Sven Ofner. Brzy poté se přidala Markéta Richterová. Od té doby vznikly inscenace Gefühl und Cit 2018, Fall Mauer fall 2019 a Macht und Ohnmacht 2019/2020.

koncept, hra a hudba: Roman Horák, Stefanie Jörgler, Markéta Richterová, Philipp Schenker

režie: Emil Rothermel

technika: Michal Pustay

kostýmy: Agáta Molčanová

videoprojekce: Vojtěch Polák, Stefanie Jörgler

Podpořeno od: Goethe-Institut Česká republika 

produkce: Dranc z.s.

S velkými díky Divadlu Na Zábradlí

v češtině i v němčině

Přihlašovat e-mailem
Diese Seite teilen